Przejdź do głównej zawartości

Wiosna już jest. Przynajmniej u Egzotycznych roślin :D

Zima nadal jest, ale jedno jest pewne. "Egzotyki" mają już wiosnę. Mam dopiero kilka, młodych, ale i kilka już paroletnich ;) Cytryny, mandarynki, pomarańcze, pomelo, physalis, awokado, figi i trochę więcej.

Physalis jest najlepszy bo kwitł i owocował przez całą zimę, jednak dopiero nowe przyrosty pokazały się około tydzień temu. Ta ze zdjęcia to miechunka peruwiańska (jadalna) Jak to rośnie i jak zacząć?
Swoje kupiłem w koszyczku w markecie i zasiałem rok temu kilkanaście nasionek. Kilka w doniczki, a inne w maju w grunt. Myślę, że 99% wzeszło. I dało z siebie wszystko. Dlaczego? Ponieważ to jeden z ciekawszych krzaczków jakie mam. Ze względu na to, że ma strasznie szybki wzrost. W kilka tygodni potrafi zagaić wszystko przy czym rośnie. I jest silnie regenerująca się. U mnie w ogrodzie wytrzymały do mrozów. Jednak nie wiem co będzie na wiosnę. Doniczkowa wersja dała radę przez całą zimę kwitnąć i dawać owoce. Co jest naprawdę ciekawe.



Kolej na Cytrusy. Te maluchy już około połowy stycznia wypuściły nowe pędy. Samych cytrusów mam kilkanaście. Kilka z własnego szczepienia (aktualnie 4 mandarynki, poddane temu procesowi i teraz tylko czekam na rezultaty) I kilka nie szczepionych małych pestkowców.
Mandarynka, pomarańcza, cytryna, pomelo.


Jednak o samych cytrusach nie będę się rozpisywał za bardzo bo tutaj zobaczycie jeszcze nie jeden wątek o roślinach egzotycznych. :)


Czas na Czerymoje.
Dość specyficzny owoc z dużymi czarnymi pestkami. (moim zdaniem nie za smaczny) Jak jeść czerymoje? Jemy wszystko co w środku (bez pestek) Co do sadzenia. Najlepiej zrobić mini szklarnie bo wtedy kiełkowanie jest na poziomie 90%


Co do samych drzewek, aktualnie po jednym sezonie są wielkości 30-50cm. Niektóre straciły większość liści. Jednak liczyłem, że na wiosnę trochę się ruszą. Tylko na dzień dzisiejszy jest u nich totalny spokój i odpoczynek. Może tak ma być?!


Jeśli ktoś lubi Avokado. TO na 100% robił też coś z pestki. Coś tzn sadził. Jak jeść awokado? Można zjeść wszystko bez skórki i pestki... Tzn są osoby co jedzą i pestkę (sic!) Pestkę się sadzi :D
Przynajmniej jak jest się małym ogrodnikiem. 


Awokado lubi nasz klimat. Oj lubi to z góry ma już 9 latek i około 2.5m. Zimuje w chłodnym przyciemnionym miejscu, a od maja do października stoi na dworze. w półcienistym miejscu.
Inne awokado stoi około 2m od kominka, co sprawia, że wilgotność powietrza jest fatalnie niska, a jednak uodporniło się i rośnie jak szalone. Jedyny minus to to, że wypuszcza nowe łodygi od korzenia i potrzeba mu dużo wody. Ma też twarde liście. Cały rok stoi w domu.



Samo awokado nie lubi ciasnoty z innymi osobnikami, a to jest tego dobry przykład. Jedno najsilniejsze wykończyło wszystkie inne.


Co do przyrostów i innych zdjęć. Rocznie potrafią całkiem nieźle podskoczyć od 20 do nawet 100cm. Pewnego roku po gradobiciu awokado urosło, aż metr na 2 pędach. 


Eukaliptus Niebieski Gunni
Jeden z fajniejszych jakie do tej miałem, aktualnie on czuję wiosnę i to bardzo, ale o nim dowiecie się więcej już na wiosnę, a dziś tylko kilka zdjęć. Po prostu muszę przeczekać okres zimowania wszystkich egzotyków na parapecie ;p Przetrwał w temp 10-15st - parapet południowy i podlewanie raz na 1.5tygodnia. 

Kiwi. Nie powiem nic. Bo to mój mały kumpel z 2018 i musi chyba poczekać sam na wiosnę by odbić z listkami.


Rośnie wraz z wcześniej znanym już Awokado ;)

Granat! uwaga wybuch. Tzn nie ten granat. Granaty jednoroczne już poczuły wiosnę i wypuszczają swoje dość miłe w wyglądzie listki.


Co tam jeszcze u mnie rośnie, ale nie daje oznak zaciekawienia naszą wiosną?
Figi, liczi, kawa, papaje, daktyle, oliwki i jeszcze kilka innych niespodzianek, które zostawię na inne okazję.

Pozdrawiam serdecznie i zapraszam na inne media społecznościowe oraz do przeczytania innych postów.
Pozdrawiam. (Napiszcie co  się dzieje u Waszych Egzotyków i pochwalcie się co tam macie w szklarniach/ garażach :D )

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Żaby w ogrodzie. Czyli Jak zrobić im raj? (Żaby w Polsce)

Nie wiem, jak wy, ale żaby to ja uwielbiam. W swoim ogrodzie stworzyłem im takie, warunki by mogły bez problemu żyć, rozmnażać się i zimować. Oraz by mogły relaksować się bez przeszkadzania tak jak żaba ze zdjęcia ;)

Japoński staw Moneta (czyli przepiękne oczko)

Dziś trochę sztuki w ogrodzie. Oscar Claude Monet francuski malarz, jeden z twórców i czołowych przedstawicieli impresjonizmu.Dla artysty ważne było głównie światło, a nie forma swoich prac. Natomiast do obserwacji światła często wykorzystywał wodę i lilię. Jednak co Monet ma wspólnego z ogrodem? W Japonii w Nemichi Shrine, Itadori, Seki Shi, Gifu Ken jest  oczko inspirowane obrazami Moneta, czyli płytki zbiornik z liliami wodnymi oraz pięknymi karpiami koi. By zobaczyć zbiornik wstęp na dzień dzisiejszy jest bezpłatny.  Zdjęcia z google maps Wiem. Nie powalają i są bez uroku, ale możemy zobaczyć jakiej wielkości jest ten zbiornik. Wygląda na prostokąt i w swoim otoczeniu ma stawy hodowlane, rzekę, parkingi, toalety oraz małe restauracje.  Ciekawostką jest to, że zbiornik swoją głębokością nie powala, ze względu, że jest to wyłącznie zbiornik ekspozycyjny ma piękną krystalicznie czystą wodę z jasnym dnem i ładnym mostkiem. Najważniejsze jed...

Nocne Niebo - Czyli łapanie gwiazd (Go Pro)

Łapanka gwiazd za pomocą Go pro to wcale nie taka łatwa sprawa na jaką wygląda.  Noc jest zmienna, a co za tym idzie i światło się zmienia. Jednak jest kilka najgorszych chwil w próbie łapania gwiazd. Chmury i zbyt duża aktywność księżyca. Jednak problemem są te pierwsze. Czyli chmury... Nigdy nie masz 100% pewności czy przyjdą czy nie. (Kliknij by powiększyć) I zobacz film. Jak to chmury postanowiły pobłyszczeć w nocy. Wraz z bliskim księżycem. Jednak go pro słabo nadaję się do łapania naszej satelity. Kosmos... Jaki jest każdy widzi, ale często za pomocą aparatu można zobaczyć coś więcej. Jednak za pomocą Go pro możemy ustawić maksymalnie na 30s otwartą migawkę. I można zobaczyć różne ciekawe zjawiska na niebie. Od spadających gwiazd, nocnych samolotów (jak na pierwszym zdjęciu), ciekawe zjawiska (Jak krwawy księżyc) po konstelacje gwiezdne.  Jednak by obserwować np naszego naturalnego satelitę, będzie potrzebny nam już trochę lepszy sprzęt. ...